4 lipca 2013

Chleb angielski


    Upieczenie chleba angielskiego jest bardzo absorbujące, ale efekt jaki osiąga się po ciężkiej pracy jest naprawdę tego wart. Przepis na chleb mam z pewnej książki wydanej przez amerykańską piekarnię, która szczyci się wypiekiem chlebów tradycyjnych, bez ulepszaczy. Niestety wczytując się w przepis doszłam do wniosku, że trzeba go będzie trochę zmodyfikować, według instrukcji z książki z 300 gram mąki i 300 ml wody miało powstać ciasto, które będzie można łatwo uformować w bochenek. Nic z tego. Przy takich proporcjach wody i mąki nigdy nie uzyska się ciasta do formowania. Dlatego też wprowadziłam swoje proporcje.
Składniki
(1 bochenek)
 250 ml zakwasu żytniego
250 gram mąki orkiszowej
250 gram mąki żytniej
250 ml ciepłej wody
1/2 łyżki soli
4 łyżki oliwy z oliwek


Przygotowanie

    Do dużej miski wlać 50 ml zakwasu żytniego, 50 ml ciepłej wody i wsypać 50 gram mąki żytniej, wymieszać, miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godziny. Po tym czasie dodać wszystkie pozostałe składniki, z wyjątkiem oliwy z oliwek. Całość mieszać hakiem na wolnych obronach przez 8 minut, następnie mieszać przez 4 minuty o jeden stopień szybciej, ciasto powinno utworzyć kulę, z której łatwo będzie formować bochenek.

    Oliwą z oliwek wysmarować dno miski, przełożyć ciasto, przykryć folią i odstawić do wyrastania na 3 godziny. Po tym czasie ciasto wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę i uformować bochenek (jeżeli ciasto jest zbyt luźne uformowany bochenek można włożyć w keksówkę). Uformowane ciasto przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny do wyrośnięcia. 

    Po wyrośnięciu chleba, nagrzać piekarnik do 250 stopni, przed włożeniem chleba spryskać ścianki piekarnika wodą lub włożyć pojemnik z woda na niższą półkę. Piec w temperaturze 250 stopni przez 10 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 220 stopni i piec od 30 do 45 minut, w zależności jak bardzo rumiany chleb chcemy mieć.
1 komentarz:

  1. Przy pieczeniu chleba dochodzi się stopniowo do własnych spostrzeżeń i ulepszeń. To dość trudna sztuka, ale ćwiczenia czynią MISTRZA- pozdrawiam serdecznie. Chlebek wygląda na udany :)

    OdpowiedzUsuń