23 września 2013

Ciastka owsiane

Przeraża mnie jakość i skład jedzenia noszącego miano "zdrowe, fit". Nie rozumiem dlaczego producenci żywności nazywają zdrowym coś, co na 100 gram produktu zawiera 50 gram cukru i tonę tłuszczu. Wszystko co składa się produkty, które są zdrowe i dostarczają dobrych wartości dla naszego organizmu są na chwilę obecną bardzo popularne i niestety są bardzo tuczące i w rzeczywistości mało zdrowe. Na szczęście każdy produkt zawiera tabelę z informacją o swym składzie, warto je czytać, bo czasem naprawdę możemy mocno się zdziwić co zawierają nasze ulubione przekąski.
Nic nie daje nam tak dużej pewności co do jakości spożywanych przez nas posiłków, jak te które przygotujemy samodzielnie. Ich przygotowanie wcale nie jest trudne, ani czasochłonne i dzięki nim możemy zjeść to na co naprawdę mamy ochotę.

Składniki:
(około 25 ciastek)
1 szklanka płatków owsianych
50 gram masła
3 łyżki miodu
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
3/4 szklanki mąki
1 łyżka wody

Dodatki: rodzynki, orzechy laskowe, migdały, wiórki kokosowe, suszone daktyle, żurawina, kawałki gorzkiej 90% czekolady.

Przygotowanie:
Masło z wodą topimy w garnuszku i dodajemy 3 łyżki miodu. Płatki owsiane, mąkę, sodę mieszamy w misce i dodajemy ulubione bakalie. Gdy masło z miodem się rozpuści wlewamy je do miski z płatkami owsianymi i bakaliami, dokładnie wszystko mieszamy. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia układamy ciastka (robimy małe kulki, które spłaszczamy dłonią) zostawiając pomiędzy nimi odstęp, w trakcie pieczenia trochę urosną. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni i pieczemy około 15 minut.


4 komentarze:

  1. takie ciasteczka to samo zdrowie! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie samodzielnie przygotowane ciasteczka owsiane są pyszną i zdrową przekąską:-)

    OdpowiedzUsuń